Erkek KısırlığıKadın KısırlığıTüp Bebek

İstanbul Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi 

Kısır kelimesini her çocuğu olmayan çift için kullanamayız. Fakat kısırlık yine her çocuğu olmayan çift için de korkulu bir rüyadır. Burada önemli olan kişiye uygun doğru tedavi yöntemleri ile aşılması gereken süreçlerin var olduğudur.  

İstanbul Kısırlık Tedavisi – Tüp Bebek Merkezleri

Doğru teşhis, doğru tedavi yönteminin önünü açacağı için öncelikle sorunun ne olduğu anlaşılmalı ki doğru tedavi uygulanabilsin. Erkeğin testislerinin iki tarafının da inmiş olması hamilelik şansını artırır. Kısırlık tedavisi her yaştaki insan için aynı değildir.  

Özellikle 40 yaşını aşmış kadınların gebe kalmaları hususunda bir merkezden yardım almaları gerekir. Kadının ve erkeğin kısırlık nedenleri aynı olmamakla beraber erkeğin sperm üretme problemleri ilk akla gelendir. Cinsel bozukluklar, üreme iltihapları diğer nedenler arasında sayılabilir. 

Erkek Kısırlığı 

Erkeklerin korunma yapmadan ve düzenli olarak en az 1 yıl içinde cinsel ilişkisine rağmen çocuğunun olmama durumuna kısırlık adı verilir. 1 yıl olarak verilen bu süre, kişilerin yaşam standartları, çalışma şartları gibi nedenlere bağlı olarak 2 yıla kadar da uzatılabilir.  

Erkeklerde belirgin bir kısırlık belirtisi yoktur. Erkeğin testislerinde herhangi bir ağrı olması, şişmesi ya da penisinde akıntı olması gibi durumlar kısırlık sinyali olabilir. 

Erkek Kısırlık Tedavisi – Tüp Bebek Merkezleri

Erkek kısırlığının nedenleri şu şekildedir; 

 • Sperm sayısındaki azlık 
 • Yapısal sperm problemleri 
 • Kanalların tıkalı olması 
 • Dışarıya sperm çıkamaması 
 • Hormonal bazı nedenlerin olması 
 • Genetik rahatsızlıklar 
 • Geçirilmiş enfeksiyonlar gibi pek çok neden sıralanabilir. 

Kadın Kısırlığı 

Kadınların kısırlık nedenleri arasında en sık görülenleri, yumurtlama sorunları, fallop tüplerde zarar veya problemleri şeklinde sıralanabilir. Kadınların yaşlarının ilerlemiş olması da kısır olmalarına katkıda bulunur. Çünkü kadının yaşlanması ile birlikte doğurganlık durumunda azalma görülür. 

Kadınların yumurtlama problemlerinin nedenleri şu şekildedir; 

 • Dengesiz hormonlarının olması 
 • Kist veya tümör bulunması 
 • Yemek bozuklukları 
 • Kötü madde kullanımı 
 • Stres 
 • Fazla kilo 
 • Tiroit bezlerinde sorun olması 

Kısırlık karışık nedenlere bağlı olduğu için pek çok yönden destek almanın yanında sabırlı olunması gerekir. Yoğun egzersiz yapan kişilerin vücudunda meydana gelen yağ kaybından dolayı da kısırlık oluşabilir. 

Tüp Bebek 

Çocuk sahibi olmak isteyip olamayan çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanır. Günümüzde kısırlık tedavilerinde İstanbul tüp bebek en çok tercih sebebi olarak gösterilebilir. Tüp bebek tedavisi çiftler 1 yıl veya daha uzun sürede çocuk sahibi olamamış ise uygulanır. Erkeğin sperm kalitesinde düşüklük olması, yaş faktörü, tüplerin tıkalı olması gibi pek çok neden çiftleri tüp bebek yöntemine yönlendirir.  

Tüp bebek, kadının yumurtaları ile erkeğin spermleri toplanarak laboratuvar ortamı içinde bir araya getirilir. Burada döllenmesinin oluşması ile sağlanır. İlk gelişim aşaması olan embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra kadın diğer gebeler ile aynı duruma gelmiş olur.  

Normal yoldan hamile kalınmasından tek farkı, döllenme işlemi laboratuvar ortamında gelişir ve bu döllenmiş yumurtalar kadın rahmine tekrardan geriye yerleştirilir. Tüp bebek tedavisi ile kadının aldığı hormon ilaçları yumurta sayısını artırmak amacı vardır. Hamile kalma şansını artırmak için yumurta sayısı da bu şekilde çoğaltılmaya çalışılır. 

0543 227 99 13

İnfertilite 

Kısırlığın diğer adı infertilite olarak geçer. Günümüzde istanbul infertilite konusunda oldukça farklı teknolojilere sahiptir. 1 yıl içinde hamile kalınamaması olarak ifade edilir. Kadının yaşının genç olması süreyi daha da uzatabilir.  

Özellikle 35 yaşını geçmiş kadınların kısırlık ile ilgili geç kalmadan muayene olması gerekir. Yaş ilerledikçe kısırlık durumu daha çok görülür. Kısırlık tek bir sebepten olabileceği gibi farklı sebeplerin birleşmesi durumundan da olabilir. İnfertiliteden kurtulmak için çok farklı tedavi yöntemleri bulunur. 

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hocam selamlar öncelikle, ben gebe kalamıyorum rahatsızlığım ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

  1. Öncelikle merhaba sevgili Nadide, 0543 227 99 13 numarasından iletişime geçer isen yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı